Panenka

Jako dekorace oživí každý dětský pokojíček nebo jakoukoliv jinou místnost.

Panenka je dětská hračka, která má podobu malého dítěte, miminka nebo jiné lidské bytosti. Někdy může mít panenka i podobu zvířete nebo pohádkové postavy.
Historie
Historie panenky, jako obrazu lidské bytosti sahá až k samým počátkům naší civilizace. Její původní význam byl však mysticko-kultovní - sloužila k náboženským obřadům, kde zastupovala roli člověka. Najstarší dochovaná panenka, která sloužila jako dětská hračka, pochází z Mezopotámie a byla vyrobená z alabastru. Ve starém Egyptě byla panenka již značně propracovaná - s pohyblivými končetinami a často velmi detailně a výtvarně zpracovaná. Zlatý věk panenek přichází v 19. století, kde díky novým výrobním technoligím vznikají především v Německu velké továrny produkující krásné biskvitové panenky.
Materiály
Panenky byly v průběhu věků tvořeny z rozličných materiálů. Mezi základní přírodní materiály patří především textil a dřevo populární nejvíce do 19. století. Poté továrně zpracované materiály jako papírmaš, keramické materiály (biskvit, pairan, a glazovaný porcelán). S rozmachem syntetických látech přichází na scénu celuloid, plast a v současné době nejrozšířenější vynil.
Sběratelství
Sběratelství panenek má tradici sahající až do středověku, kdy byly luxusní dekorační panenky jedním z ukazaletů prestiže jejího majitele. V současné době se sběratelé rozdělují na dvě velmi specifické skupiny, které sbírají:

  • historické panenky
  • současné panenky
    • umělecké panenky
    • realistické panenky
    • rebornová miminka

Sběratelství realistických a rebornových panenek je populární především v Americe, kde také umění rebornu vzniklo, kvete ovšem v posledních letech i v Německu, které se pyšní největší panenkovou tradicí. V České republice je sběratelství panenek, a to jak historických, tak uměleckých a realistických na vzestupu.